SGK ’da Tek Evrak Yeterli! En Az 5 500 TL Emekli Maaşı! 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik İmkânı

SGK emeklilik noktasında bazı şartları ön plana çıkararak emeklilik hakkı sunuyor.

Jan 15, 2023 - 13:40
SGK ’da Tek Evrak Yeterli! En Az 5 500 TL Emekli Maaşı! 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik İmkânı

25 yıl evli kalana emeklilik hakkı gündemde. Oldukça dikkat çeken emeklilik, 25 yıl evli kalan kişilere müjde veriyor. Uzun süre evlilik hayatı süren ve hiç sigortası bulunmayan ev hanımları bu imkândan faydalanabilecek. Daha önce sigortalı olarak çalışıp çalışmama konusunun bir önemi bulunmuyor. Emekli olabilmek için başvuru şartlarının neler olduğu merak ediliyor. 

Çalışmayan anneye emeklilik imkânı sağlanıyor. Geleceğini garanti altına almak isteyenler için fırsat annelerin ayağına geldi. Türkiye şartlarında herkes emekli olabilir. Önemli olan belirlenmiş olan şartların yerine getirmesi yeterlidir. Çalışma imkânı bulamayan ev hanımlarına fırsat kapısı aralandı. Doğrudan ev hanımlarını ilgilendiren bu sistem çalışmayan annelere büyük bir kolaylık sağlayacak. Daha önce sigortalı olarak her hangi bir yerde çalışmamış olanlar için BAĞ-KUR şartları geçerli olacak. Bunun yanı sıra 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta başlangıcı mevcut ise, prim gün sayısı yetersiz ise 1261 günü geçemeyerek SGK ’tan emekli olabilirsiniz. 25 yıl evli kalan ev hanımları emekli olabilir mi? Ev hanımları nasıl emekli olur? Soruları gündeme düştü.

Devlet, evinde el işleri yaparak aile bütçesine katkıda bulunan ev hanımlarına yönelik emekli olma imkânı sunuyor. Bunun yanı sıra vergi muafiyeti de sunuyor. 25 yıl evli kalan ev hanımları emeklilik konusunda çalışmaları merak ediyor. 25 yıl evli kaldıktan sonra nasıl emekli olunacak? Sorusunun cevabını arıyor. Emekliliğe hak kazanmak için tek dilekçe yeterli oluyor. Tek dilekçe ile maaş alma hakkı doğuyor. Yasalarda vatandaşların emekli olabilmeleri için 3 şartı arıyor.

Ev Hanımlarına Sunulan Yasa Tasarısı

Hiç çalışmayan ev hanımlarına yönelik emeklilik yolu gözüküyor. 2020 de hazırlanan yasa tasarısı, 25 yıl evli kalan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev hanımlarına emekli olma fırsatı verilecek mi? 2008 yılından sonra sigortası başlamış olan kadınların emekli olması için 7 200 prim günü ile 20 yılı tamamlamaları gerekir. Çalışma hayatına katılmamış ve emekli olacak sürede evli kalan kadınların faydalanmaları için yasa tasarısı sunuldu.