Yurt dışında eğitim almayla ilgili yaygın yanılgılar ve bunların ardındaki gerçekler

Aralık 11, 2022 - 15:41
Yurt dışında eğitim almayla ilgili yaygın yanılgılar ve bunların ardındaki gerçekler
Üniversite seçimi, öğrencinin akademik yolculuğunda çok önemli bir aşamadır. Öğrenciler merak eder, kişisel kaygılarıyla savaşır ve başkalarından aldıkları çelişkili tavsiyeleri çözmeye çalışır. Bu 'Yapmalı mıyım Yapmamalı mıyım' sürecinde yalnız değilsiniz. Yurtdışında okumanın kendilerine göre olmadığını düşünen öğrencilerin endişelerini hafifletmek için bazı ünlü yurtdışında eğitim mitlerini yıkıyoruz.

Yalnız olmayacaksınız

Yurt dışında en iyi üniversitelerden birinde okumak, dünya çapında birçok öğrencinin hayalidir. Farklı ülkelerden insanlarla bağlantı kurmak için mükemmel bir fırsat. Farklı ülkelerden insanlar yabancı bir üniversitede eğitim almak için geldiklerinde, yeni bağlantılar kurmak için de can atıyorlar. Küresel bir izleyici kitlesine yönelik programları olan üniversiteler, genellikle öğrencilerin birbirleriyle iyi geçinmelerini teşvik etmek için kapsamlı oryantasyon faaliyetleri yürütür. Çimentolu dostluklar ve küresel bağlantılar kurmak için eşsiz bir fırsat. Uluslararası öğrencilerin yabancı bir üniversitede kendilerini yalnız hissetme ihtimalleri çok düşüktür.

Kurslar çok pahalı

Bilmiyor olabilirsiniz ama bazı yerlerde eğitim programları bedava. Brisbane , Finlandiya, İsveç, vb. Diğer ülkelerde öğrencilere burs yoluyla maddi yardım sağlanmaktadır. Uygun araştırma ile erken ve dikkatli planlama, uygun fiyatlı ve hatta ücretsiz bir yabancı diploma almanıza yardımcı olacaktır. Çoğu yabancı ülke, öğrencilerin öğrenim ücretlerini karşılamalarına ve günlük harcamalarını azaltmalarına yardımcı olmak için birçok devlet kredisi programı verir.

Yurt dışından alınan bir derecenin yatırım getirisi yoktur

Yabancı bir üniversitede okumak size sayısız beceri ve dinamiklik sağlar. Yerel veya uluslararası şirketler, değişime uyum sağlama yeteneğine sahip dinamik çalışanları arar. Yabancı eğitim size mükemmel bir derece sağlar, kişilerarası becerilerinizi geliştirir ve uyum sağlama yeteneğinizi geliştirir. Araştırmalar, ister çok uluslu bir şirket ister yeni kurulmuş bir şirket olsun, işverenlerin her zaman bu tür beceriler aradığını ve özgeçmişinizi diğerlerine göre önceliklendireceğini söylüyor. Bu nedenle, yabancı eğitim kapılarınızı daha iyi şirketlere ve daha yüksek maaşlara açar.

Zaman eksikliği ve işleri gereğinden fazla yönetmeye son vermek

Yurtdışına gitmek, eşsiz deneyimleri keşfetmek, toplamak ve onlardan öğrenmekle ilgilidir. Orada yaşayan öğrenciler ev işleri yapıyor, üniversiteye gidiyor, geri dönüp görevler yapıyor, yarı zamanlı işlerine gidiyor ve yine de kendi kendine çalışmak için zaman buluyor. Bir gün için çok fazla çoklu görev gibi görünüyor. Ancak şeylere doğru şekilde öncelik vermek, hayatı kolayca yönetilebilir hale getirebilir. Hatta arkadaşlarınızla şehri keşfetmek için zaman bile bulabilirsiniz. Hiç önemli değil. Size yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler:

Haftalık bir planlayıcı oluşturun

  • Bir hafta için hedeflerinizi belirleyin ve her seferinde bir gün gidin.
  • Kiralamak profesyonel akademik yazarlar ödevleriniz için
  • Haftada bir gün işten ve derslerden kendinize zaman ayırmak için izin alın, böylece evden uzakta kalıp bunalmayacaksınız.
  • Uluslararası öğrenciler diğerlerinden farklılaştırılıyor
  • Yabancı öğrencilerde yabancı kurumlarda herhangi bir ayrımcılık veya ötekileştirme söz konusu değil. Uluslararası öğrencilere tıpkı yerel öğrenciler gibi davranılır, takdir edilir ve eğitilir.
Profesörler, danışmanlar ve bir bütün olarak kurum, uluslararası öğrencilerin diğer öğrencilerle hemen sorunsuz bir şekilde bütünleşmelerine yardımcı olur. Üniversiteler, kampüste geçirdiğiniz zamanın oldukça keyifli ve rahat geçmesini sağlar. Sonuç olarak, kaçınılmaz olarak öğrenci arkadaşlarınızla etkileşime gireceksiniz ve o programdaki herkes aynı ilgi ve hedefleri paylaştığı için yakınlığınız doğal olarak artacaktır. Yeni bir hayata uyum sağlama beceriniz, edindiğiniz arkadaşlar tarafından kolaylaştırılacak ve bunu asla unutamayacağınız bir deneyim haline getirecektir.

Programın kalitesine güvenemezsiniz

Programın kalitesini ve ileri eğitim için seçtiğiniz üniversiteyi öğrenmek için, eğitim hedefinizi tamamlamadan önce insanlarla bağlantı kurmalısınız. LinkedIn, profesyonel bağlantılar kurmak için en güçlü platformlardan biridir. Araştırmanızı yapın ve şehir, üniversite, belirli bir kurs veya o şehirdeki yaşam hakkında bir şüpheler listesi hazırlayın. İnsanlar bilgi paylaşmayı ve kendi uzmanlık alanlarına ilişkin tavsiyelerde bulunmayı severler. O üniversitenin ve kursunuzun profesörleri veya mezunları ile bağlantı kurun. Bağlanırken, bir şablon onlara LinkedIn'de bir ilk mesaj göndermek ve şüphelerinizi gidermek için. Kaç kişinin yardım etmeye istekli olduğunu görünce şaşıracaksınız. Son düşünceler Bu yazının, yurtdışındaki üniversitelerden eğitim almayla ilgili şüphelerinizin çoğunu gidereceğini umuyoruz.