2023 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret 8 bin TL mi olacak?

Eylül 22, 2022 - 11:04
2023 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret 8 bin TL mi olacak?
2023 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret 8 bin TL mi olacak? Asgari ücret 7 bin 500 TL mi olacak? Acaba Asgari Ücrete yüzde kaç zam gelecek? Aralık ayında yapılması beklenen asgari ücret artışı şimdiden gündeme girdi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in asgari ücretle ilgili "Aralık geliyor, Aralık'ta yapacağız" açıklamasının ardından, "Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak" sorularına cevaplar aranmaya başladı. Uzmanlar bu konu hakkında arka arkaya asgari ücret tahminleri yaptılar.

2023 asgari ücret ne kadar olacak?

2023 yılı asgari ücreti, 6 aylık enflasyon farkına göre Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından işçi, memur ve emekli maaşlarının artacağını açıklarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili açıklama yaptı. Asgari ücretin yükseltilmesi ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Vedat Bilgin'in “Aralık'ta asgari ücrete zam yapacağız” açıklamasının ardından asgari ücretin yükseltilmesi konusu gündeme geldi. Bakan Bilgin'in açıklamalarıyla uzmanların asgari ücret artışına ilişkin değerlendirmeleri yeniden gündeme geldi. Uzmanların bazıları 2023'te asgari ücrette yüzde 40-45 artış beklediklerini söylerken, en düşük emekli maaşı için de rakamlar verdi.

Asgari Ücrete zam ne zaman yapılacak?

Yılbaşında yüzde 50 artırılan asgari ücret, Temmuz ayında ikinci kez yüzde 30 artırılarak 5 bin 500 liraya yükseldi. Yüksek enflasyon karşısında asgari ücret yeterli olmadığı için personel üçüncü bir zam yapılıp yapılmayacağını merak etti. Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Vedat Bilgin: “Geçtiğimiz dönemde asgari ücrete tarihin en yüksek oranda zam yaptık. Bunu Temmuz ayında da yaptık. Aralık geliyor, Aralık'ta yapacağız. Önümüzdeki aralıkta da emekçilerimizi sevindirecek haberler vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Bu bizim sözümüzdür." şeklinde konuştu. Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrette yeni bir artış için Aralık ayına dikkat çekti. Aralık ayından önce 3. bir zam yapılır mı diye bekleyenler için bu beklentiler boşa çıkmış oldu.

2023 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret tahminleri

Uzmanlar ve ekonomistlerin tahminlerine göz atalım: Asgari ücrete yüzde 10 ila 20 arasında zam gelmesi durumunda yeni asgari ücretin 7 bin lira seviyelerine ulaşması beklenirken, bir diğer tahmin de Merkez Bankası anketine göre yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) beklentisi doğrultusunda enflasyon rakamları gelirse 2023 yılı asgari ücretin 7 bin 500 TL olması bekleniyor.

2023 yılında asgari ücret 7500 tl olacak / Özgür Erdursun

[caption id="attachment_956" align="alignnone" width="991"]2023 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret tahminleri 2023 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret tahminleri[/caption] SGK Uzmanı Özgür Erdursun ve ekonomist Tunç Şatıroğlu 2023 yılı Asgari Ücret tahmini için 7500 TL rakamına işaret etti. Erdursun'un tahminlerine göre, 1 Ocak 2023’de asgari ücret 7.500 TL olacak. Ayrıca en düşük emekli aylığı için de 5.000 TL tahmin ettiğini söyledi.

2023 yılında asgari ücret 8000 tl olacak / Engin Pınarbaşlı

[caption id="attachment_955" align="alignnone" width="1074"]2023 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret tahminleri 2023 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret tahminleri[/caption] Ankara kulislerinden verdiği haberlerle tanıdığımız Engin Pınarbaşlı yeni asgari ücretin yüzde 45 artışla 8 bin TL'ye yükseltileceğini iddia etti.