SGK Çift Maaşın Önünü Açtı! Ev Hanımlara Emeklilik Kapısı Açıldı

Tarihler 17 Aralık 2022’yi gösterirken, yeni yıl müjdeleri ardı ardına geliyor! Hafta içinde EYT ile ilgili soruların cevapları netleşmeye başlarken, hafta sonuna da çift maaş haberi ile giriliyor. SGK tarafından yapılan açıklamaya göre artık emekli maaşı alanlar, dul ve yetim maaşları için de hak sahibi olabilecek. Önceki düzenlemelerde dul ve yetim maaşı alan kişilerin kendilerine emekli maaşı bağlanması halinde önceki aylıkları kesiliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte, çift maaşın önü resmen açılmış oldu!

Aralık 20, 2022 - 13:10
SGK Çift Maaşın Önünü Açtı! Ev Hanımlara Emeklilik Kapısı Açıldı

SGK tarafından yapılan açıklamada ayrıca ev hanımlarına emeklilik yolu açıldı. Önceleri bir yerde çalışıyor olma zorunluluğu bulunurken, yeni düzenleme sayesinde artık ev hanımları kendi primlerini ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilecek.

Emekli Maaşı Olanların Dul ve Yetim Aylıkları Kesilmeyecek!

Yeni yıla girerken SGK tarafından sigorta emeklilerinin eş ve çocuklarını yakından ilgilendiren bir müjde verildi. Buna göre artık kendi emekli maaşı olan dul ve yetimler, aynı zamanda eşlerinin/babalarının ölüm aylıklarını da alabilecek. Böylece artık emekliye çift maaş hakkı tanınmış olacak. Bu kişiler ev hanımı primi ödemeleri halinde ev hanımlığından da emekli olarak, 3 maaş birden alma hakkına sahip olabilirler!

 Emekliye çift maaş müjdesi SGK tarafından açıklandı. Düzenleme, dul ve yetim maaşı alanları kapsayacak. Yani emekli maaşı olan kişilerin vefatı halinde eşleri ve çocuklarına ödenen aylıklar, artık emekli maaşı için engel teşkil etmeyecek.

Kimler Yetim Maaşı Alabilir?

Emekli babanın/annenin vefatı durumunda erkek ve kız çocuklarına 18 yaşına kadar yetim maaşı veriliyor. Erkek çocukların yetim maaşı 18 yaşını doldurunca kesilirken, engelli erkek çocukları ömür boyu yetim maaşı alabiliyor. Kız çocukları ise evlenene kadar yetim maaşını almaya devam edebiliyor.

Ev Hanımları Emekli Oluyor!

SGK ayrıca ev hanımlarına emeklilik yolu açıldığını da duyurdu. Artık ev hanımları kendi primlerini ödeyerek bir yerde çalışmalarına gerek kalmadan emekli olabilecek. 2023 maaşları ile ilgili düzenlemeler, ev hanımlarını da vurdu. Buna göre ev hanımlarının, önceden olduğu gibi bir iş yerinde sigortalı çalışmasına gerek kalmayacak. Ev hanımları prim ödemesi yaparak kendi emeklilik hakkını elde edebilecek.