5 milyar dolarlık ticari bağlantı hedefi

Kasım 1, 2022 - 21:18
Aralık 19, 2022 - 02:11
5 milyar dolarlık ticari bağlantı hedefi

Türkiye'nin önde gelen iş derneklerinden biri, yüzlerce Türk firmasını ve girişimcisini 120'den fazla ülkeden yabancı alıcı ve yetkililerle bir araya getirecek büyük bir ticaret fuarı Çarşamba günü İstanbul'da başlayacak. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD EXPO'nun 19. edisyonu, dünyadaki ekonomik gerileme ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başını çektiği küresel rüzgarların ortasında gerçekleşiyor. Türkiye, iki Karadeniz komşusu arasında arabuluculuk yapmaya çalışmak için geniş diplomatik çabalarıyla meşgul oldu ve aylarca süren savaşta Karadeniz tahıl anlaşması ve esir değişimi de dahil olmak üzere bazı nadir işbirliği örneklerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olmayı başardı. MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı'ya göre, MÜSİAD EXPO, Türkiye'nin bir ticaret merkezi rolüyle hem bölgede hem de küresel ölçekte oynadığı role ışık tutmayı hedefliyor. Asmalı, Daily Sabah'a verdiği demeçte, "Türkiye, özellikle son 20 yılda hayata geçirdiği mega projeler ve diplomatik alandaki başarılarıyla küresel ticaret için güvenli bir liman, bölgesel ve küresel barışa katkı sağlayan bir güç haline geldi" dedi. fuar öncesi bir röportajda. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğini ve birçok alanda gösterdiği çabayı vurguladı. Burada özellikle bölgesel barışın sağlanmasında önemli bir diplomatik başarı var. Bu durumun sürdürülebilir olması için istikrarlı bir mücadele yürütüldüğüne tanık oluyoruz” dedi.

5 milyar dolarlık ticari bağlantı hedefi

Yeni anlaşmaların ve işbirliklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olacak bir platform olmayı hedefleyen MÜSİAD EXPO, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek ve Cumartesi gününe kadar sürecek. 124 ülkeden sanayici, girişimci ve yatırımcıların bir araya geleceği etkinlikte 100 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Azerbaycan, Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir, Nijerya ve Endonezya'nın da aralarında bulunduğu 60'tan fazla ülkeden 1.500'ün üzerinde iş insanından oluşan heyet, “İstanbul'da olacak ve fuarımızda doğrudan muhatapları ile bir araya gelme fırsatı bulacak” dedi. dedi Asmalı. Kapsamlı ve derinlemesine araştırma yaptıklarını, firma ve ürün bazlı satın alma heyetlerini davet ettiklerini söyledi. “Bu çerçevede çok titiz bir çalışma yürüttük. Üyelerimizden gelen talepleri de değerlendirip farklı ürün ve hizmet kalemlerinde iş insanlarımızı doğrudan muhatapları ile buluşturacağız” dedi. “Fuarımızdaki ana hedefimiz 5 milyar dolarlık bir ticaret bağlantısı sağlamak. Türkiye bölgesel ve küresel ticaretin en üst merkezi konumundadır. Ülkemizin stratejik konumu ve sahip olduğu potansiyel büyük fırsatlar sunuyor” dedi. Asmalı, Türkiye'nin birleştirici bir güç olarak dünya barışını temsil ettiğini ve bunun “bölgemizde istikrar ve güven ortamıyla” sağlanacağını söylediğini vurguladı. “MÜSİAD EXPO, ülkemizdeki inancın bir göstergesidir. Biz bu ülkeye, Anadolu'ya, küresel pazarlarda rekabet edebilen iş insanlarımıza ve sanayicimize inanıyoruz" dedi. Gücümüzle güçlü bir Türkiye idealinde üretmeye, ülkemizi en iyi şekilde anlatmaya ve iş insanlarımıza yol göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Ticaret diplomasisi platformu

Yetkililer, dört günlük fuarın, "Gıda Güvenliği ve Nesillerin Korunması" teması altında düzenlenecek 26. Uluslararası İş Forumu (IBF) da dahil olmak üzere çok sayıda etkinliğin yer alacağı bir ticaret diplomasi platformu olarak hizmet vermeyi amaçladığını söylüyor. Asmalı, etkinlikte uzmanların kapsamlı bir şekilde helal gıda ve gıda güvenliğini tartışacağını kaydetti. MÜSİAD EXPO, alışılmışın dışında bir fuar deneyimi ile küresel meseleleri hassas bir bakış açısıyla ele alacak ve hem ticari hayata hem de sosyal hayata dokunacak” dedi. Fuar ayrıca, fuar kapsamında ilk kez düzenlenecek bir zirve için bir araya gelecek Gelişmekte olan-8 (D-8) ülkelerinin büyükelçilerini de ağırlayacak. Türkiye'nin yanı sıra Endonezya, Bangladeş, Mısır, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan da İstanbul merkezli D-8'e üye. Örgüt Haziran 1997'de dönemin Türkiye Başbakanı Necmettin Erbakan'ın Müslüman dünyadan yükselen sekiz ekonomiden oluşan bir ekonomik grubun oluşturulmasını önermesinden sonra başlatıldı. Burada D-8 üyeleri arasındaki iş birliğini daha da güçlendirerek uluslararası temaslarımızı sürdüreceğiz. Büyükelçilerimizin kabulü, ülkemizdeki yabancı misyonları bir araya getirecek bir diğer önemli etkinlik olacak” dedi. Ulusal teknolojilerin küresel pazarlara tanıtılmasında önemli rol oynadığını söylediği fuarın, barındırdığı fırsatlarla ticarete yön vereceğini vurguladı. MÜSİAD fuarları, 1993 yılından bu yana Anadolu'nun güçlü potansiyelini dünyaya tanıtan en önemli vitrin projelerinden biri oldu. “İki yılda bir düzenlenen fuar her geçen yıl etkisini artırmakta ve Türkiye'nin üretim potansiyelini de gözler önüne sermektedir. 24 farklı sektörden katılımcı ve ziyaretçiyi bir araya getirecek olan B2B toplantılarının olumlu sonuçlar vermesini bekliyoruz” dedi. Fuar, henüz ticaret yapmamış binlerce iş insanına ilk kez küresel pazarlara ulaşma fırsatı sunacak. Asmalı, fuarın özellikle Anadolu bölgesindeki şehirlerin gelişimine ciddi katkı sağlayacağının altını çizerek, Türkiye'nin 2023'te 300 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için de büyük bir fırsat sunacağını vurguladı.

Maksimum ticari bağlantı

Derneğin bu yıl açıkladığı ve ihracata yönelik yatırım ve üretimi bölge genelinde yaygınlaştırmayı amaçlayan “Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi” başlıklı girişimine atıfta bulundu. “Geçmiş fuarlar milyarlarca dolarlık ticaretle ekonomiye katkı sağladı. Bu fuarda, maksimum düzeyde ticari bağlantı ile ülkemizin 2023 vizyonuna doğrudan katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Ayrıca Asmalı, Moskova'nın 24 Şubat'ta işgalini başlatmasından bu yana Rusya ile Ukrayna arasında ender rastlanan işbirliğini ayarlamayı başaran Türkiye'nin “büyük diplomatik başarısına” da dikkat çekti. “Bu savaş sadece bölgemizi değil tüm insanlığı ve dünyayı etkiliyor. Suriye ve Yemen'deki dramlar şimdi Ukrayna'da devam ediyor. Türkiye'nin girişimleriyle savaşın bir an önce bitmesini temenni ediyoruz" dedi. “Türkiye'nin diplomatik girişimleri ve Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü liderlik diplomasisiyle tahıl koridorunun açılması tarihi bir başarıdır. Cumhurbaşkanımızın bu başarılı politikası ile insanlık derin bir gıda ve tahıl krizine düşmekten kurtulmuştur. Böylece savaşın yıkıcı etkileri bir nebze de olsa azaltılmış oldu.” Asmalı, Türkiye'yi “bölgesel ve küresel barışı inşa eden bir ülke” olarak nitelendirdi. “Dolayısıyla ülkemiz öncülüğünde dünya bu zorlu süreci ve etkilerini geride bırakacaktır. Bu çerçevede Türkiye'nin rolü ve başarısı dünyaya örnek teşkil etmektedir.”