Avrupa'yı yakında DANIELLE Kasırgası mı vuracak?

Eylül 5, 2022 - 13:19
Avrupa'yı yakında DANIELLE Kasırgası mı vuracak?
Şu anda Atlantik'te bir kasırga ve tropikal bir fırtına dönüyor. Bunlar hala çok uzakta. Ancak Avrupa'daki hava haritalarını tamamen değiştirecekleri de göz ardı edilemez.

Avrupa'yı yakında DANIELLE Kasırgası mı vuracak?

Çok sessiz bir aşamadan sonra, Atlantik'teki kasırga mevsimi yavaş yavaş hızlanıyor. DANIELLE Kasırgası, Azor Adaları'nın yaklaşık 1500 kilometre batısında çember çiziyor. Şu anda bu kasırgadan herhangi bir tehlike yok. Kuzey Antiller adalarına saldırması muhtemel Tropik Fırtına EARL için durum farklıdır. Hava durumu radarı animasyonu görebilirsin. Ancak önümüzdeki haftanın sonunda DANIELLE Avrupa'ya doğru rotayı belirlediğinde işler heyecanlı bir hal alabilir. DANIELLE, yeni hafta boyunca başlangıçta ekstratropik bir fırtınaya dönüşecek. Bazı hava durumu modelleri, eski bir kasırga olarak başka bir fırtınanın önünü açtığını gösteriyor. Önümüzdeki haftanın sonunda, son derece istikrarlı Azorlar yüksek bir ikili olarak "tersine dönebilirler". Batı Avrupa kıyılarında fırtınalar, bol yağmur ve şiddetli dalgalar tehdit ediyor. DANIELLE'in bu ülkedeki hava durumunu etkilediğine dair hesaplamalar da var. Buna fırtına ve şiddetli yağışların da eşlik edip etmeyeceğini söylemek henüz mümkün değil. Aynı şekilde, EARL, eski bir tropikal fırtına olarak, ay ortasında Kuzey Atlantik'e doğru ilerleyebilirken, Azorların yüksekleri güneye çok uzaklara çekilebilir. Atlantik alçakları daha sonra üstünlük kazanacak ve daha soğuk okyanus havasını bize doğru çekecektir. Ama bu birçok senaryodan sadece biri. [caption id="attachment_481" align="alignnone" width="960"]DANIELLE muhtemelen önümüzdeki haftaya kadar eski tropikal bir fırtına olarak Batı Avrupa kıyılarına doğru gidiyor. Turuncu tonlar rüzgar esintilerini gösterir. DANIELLE muhtemelen önümüzdeki haftaya kadar eski tropikal bir fırtına olarak Batı Avrupa kıyılarına doğru gidiyor. Turuncu tonlar rüzgar esintilerini gösterir.[/caption] Bu arada, DANIELLE ABD sezonunun ilk Atlantik kasırgasına yükseltildi. Normalde, kasırgalar yaz aylarında Atlantik'i geçer. 2022, 1950'den bu yana, Ağustos ayı sonuna kadar Atlantik kasırgasının yaşanmadığı yedinci yıldı. Yaz sonunda ve sonbaharda, tropik fırtınalar genellikle Avrupa'nın hava durumu çorbasının meşhur tuzudur ve bize meteorologları defalarca zorluklarla karşı karşıya bırakır. Kesin yörüngeleri ve diğer düşük ve yüksek değerlerle etkileşimlerini tahmin etmek genellikle zordur ve ayrıca hava durumu modelleri tarafından da kötü bir şekilde yakalanır. DANIELLE ve EARL ile bile, hava durumu modelleri hala mücadele ediyor. Eylül ortası mı, yaz sonu mu, çok taze mi yoksa arada bir yağış mı olacağı ancak önümüzdeki günlerde belli olacak.

Şiddetli hava düşüşleri mümkün

Eski Kasırgalar, tıpkı şu anda olduğu gibi gerçek "oyun değiştiriciler" olabilir. Ağustos 2014 . O zaman, yaz ayı sık sık gök gürültülü fırtınalarla bunaltıcı ve sıcak başladı. Ancak ayın ortasından kısa bir süre önce, eski BERTHA Kasırgası nedeniyle hava tamamen değişti. Bunu Ağustos ayı için son derece serin bir hava dönemi izledi. Gündüz 20 dereceye zar zor ulaşılırken, geceleri genellikle tek haneli değerler oluyordu. Sonuç olarak, aylık ortalama sıcaklık önemli ölçüde düşürüldü ve sonunda son 30 yılın en soğuk Ağustos aylarından biri oldu. Ertesi Ekim ayında, GONZALO adlı başka bir eski kasırga, bize Kuzey Denizi kıyısında fırtına, bol yağmur ve fırtına dalgası getirdi. https://youtu.be/kiz4AXTqSeo