Bitcoin madenciliği yakında ABD'de yasaklandı mı? Beyaz Saray tehdit ediyor

Eylül 10, 2022 - 10:24
Bitcoin madenciliği yakında ABD'de yasaklandı mı? Beyaz Saray tehdit ediyor
Kripto para madenciliği yakında Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklanabilir mi? Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi'nin dün yayınladığı ve Bitcoin gibi İş Kanıtı (PoW) kripto para birimlerinin madenciliğine yönelik şiddetli bir eleştiri içeren bir raporun önerdiği şey aslında budur. Rapor gerçekten de kripto para madenciliği operasyonlarının iklim değişikliğine karşı mücadelede büyük bir engel oluşturduğunu tahmin ediyor. Ayrıca federal kurumların, kripto para madencileri ve yerel kuruluşlar tarafından sağlanan bilgileri, çevresel etkilerini anlamaya ve azaltmaya yardımcı olmak için "gizliliği koruyan bir şekilde" dikkate alması gerektiğini belirtiyor. Rakamlar gerçekten çarpıcı: Rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kripto madenciliği faaliyeti artık tüm ABD bilgisayar parkı veya tüm konut aydınlatması kadar enerji tüketecek. Bu sonuçların, küresel enerji krizi bağlamında, bitcoin madenciliğinin elektrik tüketimi hakkında bir eleştiri birikimine ek olduğunu unutmayın.

PoW ve PoS kripto madenciliği ve güç tüketimi hakkında hatırlatmalar

Acemiler için, kripto madenciliğinin, işlemlerin doğrulanması ve güvence altına alınması için gerekli matematiksel denklemleri çözmek için genellikle video oyunlarında kullanılan veya uzmanlaşmış grafik kartlarıyla bilgisayar hesaplama gücünün yoğun kullanımını içerdiği unutulmamalıdır. Bu işlem olağanüstü miktarda elektrik tüketir. Kripto para madencileri, yeni basılan kripto para birimlerinden ücret alırlar. Dolayısıyla, PoW sistemine dayalı kripto para arzındaki artışın kaynağında da kripto madenciliği yer almaktadır. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, bu "iş kanıtı" sistemine güveniyor. Piyasadaki en önemli ikinci dijital para birimi olan Ethereum da bir PoW sistemine dayanıyor ancak Eylül ayı boyunca başlayan bir geçiş sürecinin sonunda bir “Proof of Stake” sistemine (PoS) geçecek. aylar önce. Bu PoS sistemi, teknik açıdan PoW sisteminden tamamen farklıdır ve kripto para ağlarının enerji tüketimini PoW ağlarına kıyasla %99'a kadar azaltabilir. PoS sistemlerinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için sizi staking hakkında bilgi edinmeye davet ediyoruz . Beyaz Saray, kripto madenciliğinin iklim değişikliğine karşı mücadeleyi engellediğini söylüyor Beyaz Saray tarafından dün yayınlanan rapora geri dönersek, ABD'deki kripto madenciliğinin küresel sera gazı emisyonlarının %0,2 ila %0,3'ünden ve ulusal emisyonların %0,4 ila %0,8'inden sorumlu olduğunu belirttiğine dikkat edin. Bu, yılın başından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kripto para madenciliğinin dünya çapında 110 ila 170 milyon metrik ton arasında ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 25 ila 50 milyon metrik ton arasında karbon ürettiği anlamına geliyor. Ancak, raporun sunulan verilere ulaşmak için kullanılan yöntemler hakkında çok az ayrıntı verdiğini belirtmek önemlidir. Özellikle kripto para madencilerinin elektrik şebekesinden satın alarak elektriği elde ettiğini belirtmek gerekir. Bu nedenle kripto madenciliğinin kirlilik derecesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin belirli bölgelerinin çok fazla ve diğerlerinin daha az temiz enerji ürettiğini bilerek, enerjinin üretildiği araçlara da bağlıdır. Üstelik kripto para madenciliği şirketleri tükettikleri enerjiyi kendileri üretmeye karar verdiklerinde çoğunlukla yenilenebilir ve temiz enerjileri kullanıyorlar. Hükümetin sektörün enerji tüketiminin bileşimi hakkında daha fazla bilgi edinmesini, enerji verimliliği standartlarını geliştirmesini ve “çevre dostu kripto varlıkların teknolojilerinin kullanımını” teşvik etmesini öneren raporun bu noktayı dikkate aldığı doğrudur, ancak bu sadece bir kısa pasaj.

Beyaz Saray Bitcoin madenciliğini yasaklamakla tehdit ediyor

Öyle olsa bile, Beyaz Saray raporu “dijital varlıklardan elektrik kullanımının, piyasalara, politikalara ve yerel elektrik kaynaklarına bağlı olarak sera gazı emisyonlarına, ek kirliliğe, gürültüye ve diğer yerel etkilere katkıda bulunduğunu” iddia ediyor. Rapor bu nedenle “kullanılan teknolojinin enerji yoğunluğuna bağlı olarak, kripto varlıklarının ABD iklim taahhütleri ve hedefleri ile tutarlı olarak net sıfır karbon kirliliğine ulaşma çabalarını engelleyebileceğini” iddia ediyor. Bu bulgular göz önüne alındığında, Beyaz Saray , kripto para madenciliği daha çevreci olmazsa, en azından Bitcoin gibi kripto PoW'lar söz konusu olduğunda, tamamen yasaklanabileceği konusunda uyaracak kadar ileri gitti. Raporda, "Bu önlemlerin etkileri azaltmada etkisiz olduğu kanıtlanırsa, yönetim yürütme eylemlerini araştırmalı ve Kongre, kripto madenciliği için enerji yoğun fikir birliği mekanizmalarının kullanımını sınırlamak veya ortadan kaldırmak için mevzuatı değerlendirebilir. -varlıklar" diyor.