Devil in Ohio gerçek bir hikayeye mi dayanıyor?

Eylül 4, 2022 - 10:58
Devil in Ohio gerçek bir hikayeye mi dayanıyor?

Korkunç bir sezon yaklaşıyor ve Netflix, Daria Polatin'in romanından uyarlanan, rahatsız edici sınırlı dizi Devil in Ohio'nun piyasaya sürülmesiyle bu yılın başlarında ürkütücü içeriklere kavuşuyor. Polatin, dizinin senaristliğini ve yürütücü yapımcılığını da üstleniyor.

Emily Deschanel'in hastane psikiyatristi Dr. Suzanne Mathis'i canlandırdığı Devil in Ohio, şeytani bir tarikattan kaçan ve kendini hayatta tutmak ve onların etkilerinden uzak durmak için umutsuzca yardıma ihtiyacı olan genç bir kadın olan Mae'yi (Madeleine Arthur) takip ediyor. Suzanne, Mae için bir koruyucu aile bulamayınca onu evine davet eder. Mae'nin varlığı Mathis ailesinin başına tuhaf şeyler gelmesine neden oluyor gibi görünüyor. Merkezinde ürkütücü bir kült olan herhangi bir hikaye açıkça ilgi uyandıracak ve bazı hayranlar gösterinin gerçek hayatta olan bir şeye dayanıp dayanmadığını merak ediyor.

Devil in Ohio gerçek bir hikayeye mi dayanıyor?

Evet, Devil in Ohio gerçek olaylardan esinlenmiştir. Dizi, Daria Polatin'in aynı adlı 2017 romanına dayanıyor ve yazar, hikaye için ilham kaynakları hakkında açık. 2017'de "Ohio'da Şeytanı Araştıran En Korkunç 5 Anım" başlıklı bir blog yazısı yazdı ve kitap için araştırma sürecinin nasıl olduğu konusunda bize ipucu verdi. Polatin, Netflix dizisinde de showrunner olarak görev yaptığı için pek çok detayın kitaptan ekrana aktarıldığını biliyoruz. En korkunç olarak sıraladığı “anlardan” biri, Devil in Ohio'nun dayandığı gerçek hikayenin kaynağıyla konuşmaktı. Polatin, kaynağının adını vermek istemezken, bu genç kadının içinde büyüdüğü bir tarikattan nasıl kurtulduğunu duymanın kendisi için dehşet verici olduğunu söyledi. İşte tam alıntı: “Kaynağımla ilgili ayrıntıları asla açıklamayacağım, ancak şunu söylemeliyim ki, genç bir kadının içinde büyüdüğü şeytani tarikattan nasıl kurtulduğunun ayrıntılarını duymak oldukça korkunçtu. Hikayenin rahatsız edici birçok yönü nedeniyle Devil in Ohio gerçek olaylara dayanıyordu, yara izi bırakma ritüellerini, zihin kontrolü tetikleyicilerini ve belki de en rahatsız edici olanı, eskiden birbirine sıkı sıkıya bağlı bir aileyi nasıl parçaladığını ne zaman duysam midem bulanıyordu.”

Devil in Ohio için İlham

Ayrıca araştırmalarına kaynak olarak birkaç başka belgesel, film ve filmden alıntı yaptı: Elizabeth Olsen filmi Martha, Marcy, May, Marlene; Los Angeles merkezli kült Buddhafield hakkındaki Holy Hell belgeseli; ve Lawrence Wright ve Gillian Flynn'in suç gerilim romanı Gone Girl tarafından yazılan Şeytan'ı Hatırlamak: Kurtarılan Hafızanın Trajik Bir Örneği gibi kitaplar. Polatin ayrıca kısa süre önce The Columbus Dispatch'e, hikayenin dayandığı davayı kısaca tartıştı, ancak yine de kaynağını açıklamamak için belirsiz kaldı. Dedi ki, “Hikayenin temelleri doğru ve yaşandı ve bunu bir başlangıç ​​noktası olarak almak istedim. Gerçek olaylardan ilham alıyor ama bir belgesel değil.” Polatin, gerçek davanın Ohio'da gerçekleştiğini ortaya çıkardı. Ayrıntılar olmadan gösterinin arkasındaki gerçek hikayeye işaret etmek zor, ancak PopSugar Ohio'da benzer vakaları araştırdı. Haber ajansı, Kirkland Çiftliği cinayetlerinin eyaletteki en dikkate değer tarikat örneklerinden biri olduğunu belirtti. Kirkland Çiftliği cinayetleri, birkaç tarikat üyesinin beş kişilik bir aileyi öldürmesiyle gerçekleşti. Kendini peygamber ilan eden Jeffrey Lundgren, tarikatı, İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nden gelen öğretileri yorumlamasına dayanarak başlattı. Cinayet, tarikatın bir ibadet merkezine dönüştürdüğü Lundgren'in çiftlik evinde meydana geldi. Ancak bu vaka kulağa “şeytani” bir tarikat gibi gelmiyor, bu yüzden Polatin'in hikayesi için ilham aldığı ile aynı olup olmadığı belli değil. Görünüşe göre kurbanı daha çok tanıyormuş, bu yüzden hikayesini izinsiz paylaşmak istememesi mantıklı. Devil in Ohio şimdi Netflix'te yayın yapıyor.