Uykusuzluk insanları daha bencil ve asosyal yapıyor

Eylül 3, 2022 - 13:50
Uykusuzluk insanları daha bencil ve asosyal yapıyor

Uykusuzluk insanları daha bencil ve asosyal yapıyor. Yakın tarihli bir İngiliz araştırması, kaybedilen her bir saat uykunun, başkalarına yardım etme ve sosyal ilişkiler kurma arzusunun azalmasına katkıda bulunduğunu gösterme eğilimindedir. Bu araştırma, uykunun hayatımız için çok önemli olduğunu hatırlatan çalışmaların listesine eklendi.

Uyku eksikliği, birbirlerine yardım etme yeteneğini etkiler

2019'da yapılan bir araştırma, MRI'ların ve uyku yalan makinelerinin kullanılmasının, uykusuz gecelerin bireylerde kaygıyı üçte bir oranında artırabildiğini gösterdi. Ya uykusuz geceler de insanları daha bencil ve asosyal ? 23 Ağustos 2022'de PLOS Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, durum gerçekten de böyle.

Üniversitenin Uyku ve Sirkadiyen Sinirbilim Enstitüsü müdürü Profesör Russell Foster, The Guardian gazetesine verdiği demeçte, "Bu, herhangi bir belirsizlik olmaksızın, uyku eksikliğinin birbirine yardım etme yeteneğini doğrudan etkilediğini gösteren ilk çalışma" dedi. İngiltere) ve çalışmanın baş yazarı.

Bu çalışmanın bir parçası olarak, araştırmacılar bir anketi yanıtlamak için 160 gönüllüyü bir araya getirdi. Belge hakkındaydı kişisel bir bakış açısından fedakarlık bir gece uykusundan sonra. Sorular, yardıma muhtaç kişilerin durumlarını çağrıştırdı ve yanıtlar derecelendirilerek gönüllülerin ne ölçüde yardım edip edemediklerini ifade etmeleri sağlandı. Ek olarak, bilim adamları katılımcıları farklı tarihlerde karşılaştırılabilir testler İyi bir gece uykusundan sonra ve huzursuz bir geceden sonra verilen cevapları karşılaştırmak için.

Sosyal bilişsel beyin ağı üzerinde bir etki

Sonuçlara göre, bu bir sorudur. %78 düşüş fedakarlık oranı Ortalama olarak, uykunun bozulduğu veya azaldığı bir gece geçiren insanlar arasında. Daha sonra, araştırmacılar gönüllüler üzerinde beyin taramaları yaptılar. Bu incelemeler, uyku eksikliğinin vücudun aktivitesini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. sosyal bilişsel beyin ağıyani beynin sosyal davranışta rol oynayan bölgesi. Bu nedenle araştırmacılar, uyku eksikliğinin, arkadaş veya aile üyesi olsalar bile başkalarına yardım etme isteğini bozduğunu iddia ettiler. Daha da kötüsü, uyku kaybı bile antisosyal davranışı tetiklemek.

Araştırmacılar ayrıca bu fenomenin sonuçlarını daha büyük ölçekte anlamaya çalıştılar. Böylece, son değişiklikten önce ve sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan yaklaşık üç milyon hayırsever bağışı incelediler (eğer alarm saatini 60 dakika ileri almak söz konusuysa, uyku kaybı ile eşanlamlıdır). Ancak, iki dönem arasındaki geçiş sırasında araştırmacılar, Bağışlarda %10 düşüş.

Russell Foster ve ekibi için bu çalışma, uyku yoksunluğu hakkında bilgi edinilmesine katkıda bulunuyor. Sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak da uyku kaybı, zihinsel ve fiziksel sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, ancak bireyler arasındaki bağları da değiştirir.. Son olarak, iyi bir gece uykusundan sonra başkalarına yardım etme ve sosyal bağlar kurma arzusu geri döndüğü için bu durumun geri döndürülemez olmadığını bilmelisiniz.