İran-Rusya Savaş Uçağı Anlaşması! Rusya’dan Savaş Uçağı Alınıyor

İran ve Rusya arasında savaş uçağı anlaşması yapıldı. İran, Rusya’dan SU-35 savaş uçak alımının yapılacağını açıkladı.

Mart 12, 2023 - 03:00
İran-Rusya Savaş Uçağı Anlaşması! Rusya’dan Savaş Uçağı Alınıyor

 

İran ve Rusya arasında SU-35 savaş uçak ticareti yapılacak. İki taraf içerisinde prosedürlere dair kamuoyuna bilgi verildi. İran yerel kanalından Rusya’dan savaş alımının yapılacağına dair açıklama geldi. İran, 1988’de Irakla yaşamış olduğu savaş sonrasında Rusya’ya savaş uçağı alma konusunda taleplerini iletti. Rusya tarafına yapılan taleplerden olumlu geri dönüş geldi. Buna göre Rusya’dan İran’a savaş uçağı verilecek.

 

Birleş Milletler 2007 senesinde İran’ın alımlarına ambargo koymuştu. Bu ambargonun kaldırılmasından sonra Rusya’dan SU-35 uçak tedarikinin yapılmasını sağlıyor. Uçak ile ilgili satın alma konusunda prosedürlere ilişkin detaylara yer verildi. Rusya’dan İran’a kaç adet savaş uçağı gönderimi yapılacağına ilişkin bilgi de verildi.

 

Ülke Medyasından Açıklama Yapıldı!

 

Ülke medyasından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Rusya’dan savaş uçak alımının kısa bir süre yaplacak olduğunu söyledi. Rus firması Sukhoi tarafından özel olarak geliştirilen tek  koltuklu ve çift motor özelliğine sahip SU-35 savaş uçağı, çok amaçlı bir özelliğe sahip olan dördüncü nesil avcı uçağıyla kullanılmaya devam ediliyor.

 

İran’da yapılan ambargoların üzerinden kalkması sonucunda Ruslardan alım yapılacak olduğuna dair bilgi verildi. İran, ambargodan kaynaklı olarak uzun zamandan bu yana savaş alımı yapamamıştı. Ambargonun kalkmasıyla birlikte savaş uçak alımlarının yapılacağı belirtildi. İran’ın hava kuvvetleri eski ABD yapımının F4, F5, F14 savaş uçaklarının alımı için taleplerini iletmişti.

 

Ruslardan Olumlu Yanıt Geldi!

 

Şu günlerde medya gündeminde yer alan konulardan biri savaş uçak alımları. İran ile Rus arasındaki uçak savaş alımlarının yapılacağına dair bilgi ortaya çıkılmıştı. Doğruluk payı var mı diye araştırılma yapılırken, İran televizyon kanalından da Ruslardan uçak alımı yapılacak olduğuna dair bilgi verildi.

 

Ruslardan olumlu bir geri, dönüş alan İran, savaş uçağı konusundaki ihtiyaçlarının da karşılanmasını sağlayacak. Böylelikle şimdiye kadar savaş uçağı konusundaki ihtiyaçlarının ortadan kaldırılmasını sağlayacak