Kültür Bakanlığı Çok Beklenen İlanı Yayınladı: 20 Şehirde Personeller Alınacak!

2023 yılının kamu personel alımı açısından Cumhuriyet rekorlarını kırdıracağını daha önce söylemiştik. Durum tam olarak böyle ilerliyor. Kurumlar, bakanlıklar birer birer personel alım ilanlarını yayınlamaya başladı. Son olarak ise Kültür Bakanlığı personel alımı yapacağını resmi olarak duyurdu. Bu ilana göre 20 farklı şehirde 58 personel alınacağı ilan edildi.

Aralık 21, 2022 - 20:29
Kültür Bakanlığı Çok Beklenen İlanı Yayınladı: 20 Şehirde Personeller Alınacak!

Devlet kurumları ilanlar yayınlarken son olarak Kültür Bakanlığı da kervana katıldı. 2023 yılı için personel alımı yapacağını resmi olarak duyurdu. Kadro bekleyen vatandaşlar alımlara ilişkin hızlıca araştırmaya girdi. Özellikle Kültür Bakanlığı’nın farklı şehirlerde alım yapıyor olması insanları memnun etti.

Kültür Bakanlığı Personel Alımı Şartları

Kültür Bakanlığı 58 personel alımına ilişkin ilanını yayınladı. Her ilanda olduğu gibi burada da vatandaşların bazı şartları karşılaması zorunlu kılındı. Bunlar memur olabilmek için istenen şartlar oldu. Buna göre en dikkat çeken şartlardan biri KPSS şartı ve yaş şartı oldu. Vatandaşlar bu şartları karşılayamadığı taktirde ilana başvuru yapamayacaklar.

KPSS şartına bakıldığında lise, ön lisans ve lisans programlarından alımlar yapılacağı dikkat çekti. Bütün programlar için en az KPSS puan şartı 70 olarak belirlendi. Adaylar başvurularını buna göre yapmak zorunda oldu. Özellikle yaş şartı da bu ilan için konulan başka bir faktör oldu. Başvurmak isteyen adayların en az 18 en fazla ise 30 yaşında olmaları şartı aranacak.

Hangi Şehirlerde ve Pozisyonlarda Alım Yapılacak?

Kültür Bakanlığı personel alım ilanını yayınlarken bunu özellikle 28 farklı şehirde yapacağını duyurdu. Birçok kişi de bu şehirlerin hangileri olduğunu merak etti. Resmi açıklamaya baktığımızda alım yapılacak şehirler:

·       Bursa

·       Kütahya

·       Balıkesir

·       Aydın

·       Tunceli

·       Edirne

·       Muş

·       Eskişehir

·       İstanbul

·       Muğla

·       Erzurum

·       Ankara

·       Batman

·       Trabzon

·       Van

·       Adana

·       Konya

·       Elazığ

·       Kocaeli

·       Gaziantep

Ayrıca Kültür Bakanlığı bu şehirlerde farklı pozisyonlarda görevlendirmek üzere alım yapacağını bildirdi. Bu pozisyonlar arasında Mimar, Harita Mühendisi, Şehir Plancısı, Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi gibi ünvanlar yer alıyor.

Kültür Bakanlığı başvuruların ise 19 Aralık 2022 – 2 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.