Sağlık Bakanlığı Alım Yapacağını Duyurdu: Resmî Gazetede Yayımlandı!

Sağlık Bakanlığı daha önce de duyurusunu yaptığı alımları bugün itibariyle başlattı. Alım ilanının resmi gazetede yayımlanmasıyla beraber kesinleşmiş oldu. Birçok sağlık çalışanı devlet için atama beklerken harekete geçti. Vatandaşlar alımların ne şekilde yapılacağını ne zaman yapılacağını merak ederek araştırmaya başladılar.

Aralık 20, 2022 - 21:41
Sağlık Bakanlığı Alım Yapacağını Duyurdu: Resmî Gazetede Yayımlandı!

Sağlık Bakanlığı daha önce de duyurduğu üzere 8 Sağlık Uzman Yardımcısı alımı gerçekleştirecek. Bu alım sonucunda hak kazanan kişiler Türkiye Hudut ve Sahil Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmaya başlayacak. Özellikle çalışma adreslerinin İstanbul olduğunu söylemek mümkün. Durum böyle olunca birçok kişi alımın şartlarını ve zamanını merak etmeye başladı. Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaptı.

Personel Alım Şartları Neler?

Her memur alımında olduğu gibi Sağlık Bakanlığı için de alım şartları yayımlandı. Bu şartlar memur olmak için kişilerde aranan genel şartlar olduğu gibi özel şartlarda bulunuyor. Bu şartların başında KPSS puan şartı geliyor. Başvuracak adayların KPSS P3,17,18,23,33,48 puan türlerinden en az 70 puan alma şartı aranıyor.

Diğer şartlara baktığımızda ise mezun olunan bölüm karşımıza çıkıyor. Özellikle adaylardan Sağlık Bilimleri Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve İktisadi İdari Bilimler fakültelerinden birinden mezun olmaları bekleniyor. Bu bölümlerden mezun olan adaylar başvuru yapmaya hak kazanıyor. Alım ilanında bir de yaş şartı eklenmiş durumda. Özellikle bu şartın birçok kişi tarafından unutulduğu gözlemleniyor. Ancak 35 yaşını doldurmuş kişiler aday olamıyor.

Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman?

Sağlık Bakanlığı açıklamalarının devamında başvuru ve sınav tarihine ilişkin detayları da paylaştı. Böylelikle kimsenin kafasında bir soru işareti kalmamış oldu. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre başvuru tarihleri 19-28 Aralık 2022 tarihleri arasında yapılacak. Başvuru yapmak isteyen kişiler e devlet üzerinden kariyer kapısı Sağlık Bakanlığı işe alım sekmesinden başvuru yapabilecekler.

Sağlık Bakanlığı sınava ilişkin açıkladığı bilgilerde sınavın sözlü olarak yapılacağını açıkladı. KPSS şartını karşılayan adayların sözlü sınavdan başka bir şarta tabii tutulmayacağını bildirdi. Sözlü sınavın ise 6-7 Şubat tarihlerinde T.C. Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi Üniversiteler Mah. 6001. Cad. No:9 Çankaya/ANKARA’ yapılacağı açıklandı.