Emniyet Genel Müdürlüğü Kamu Personel Alımı Açıkladı: KPSS Şartı Yok!

Son zamanlarda birçok kurumun alım yaptığını görmekteyiz. Devlet kurumlarının neredeyse hepsi alımlar yapmak için ilan yayınlıyor. Bu alımların sonuncusu ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandı. Üstelik müdürlük bu alımların KPSS şartı olmadan sadece belli başlı şartları karşılayarak yapılacağını açıkladı. Bunun üzerine binlerce vatandaş harekete geçti.

Aralık 21, 2022 - 17:37
Emniyet Genel Müdürlüğü Kamu Personel Alımı Açıkladı: KPSS Şartı Yok!

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada sözleşmeli olarak 30 personel alınacağı açıklandı. Bu personellerin bilişim alanında hizmet vereceği belirtildi. Başvuru şartlarını karşılayan adayların iki aşamalı bir sınava tabii tutulacağı açıklandı. Bu aşamaların yazılı ve sözlü sınav olarak ikiye ayrıldığı belirtildi. Hemen ardından binlerce vatandaş başvuru yapmak için harekete geçti.

Bilişim Personeli Alım Şartları

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sözleşmeli bilişim personeli alım ilanında bazı şartlar belirtildi. Bu şartlar genel memurluk alımının aksine KPSS puanı ile alakalı değil. Çünkü alımda KPSS puan şartının aranmayacağı belirtildi. Fakat adaylardan bazı başka şartları karşılaması istendi. Bu şartlara baktığımızda ise:

·       657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 48. Maddesi şartlarını karşılamak

·       Üniversitelerin en az 4 yıllık eğitim veren bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak

·       Yazılım ve donanım araçları için güncel programlama dillerinden en az ikisini bildiğini kanıtlamak

·       Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi olmamak

·       Daha önce yazılım, donanım, bilişim alanında 3-5 yıl arası çalışmış olmak

Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman?

Emniyet Genel Müdürlüğü 30 kamu personeli alım ilanının detaylarını açıkladı. Bu detaylar arasında başvuru ve sınav tarihi de belirlendi. Başvurmak isteyen kişilerin 19 Aralık 2022 ile 8 Ocak 2023 tarihleri arasında e devlet üzerinden başvurularını yapması gerekiyor. E devlete giriş yaptıktan sonra kariyer kapısı üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü personel alımına girilmesi gerekiyor.

Sınav tarihi ve yerine ilişkin detaylar da belli oldu. Verilen bilgilere göre ilk aşama olan yazılı sınav 21 Ocak 2023 tarihinde yapılacak. Yazılı sınavda başarılı olan adaylara sözlü sınavın yeri bildirilecek. Yazılı sınavdan en az 70 alan adaylar sözlü sınava girmeye hak kazanacak.