Türkiye Üniversite Gençliği Profili Hakkında Konuşuldu! Öğrencilerin Profili Belli Oldu

Aralık 17, 2022 - 16:56
Türkiye Üniversite Gençliği Profili Hakkında Konuşuldu! Öğrencilerin Profili Belli Oldu
Öğrencilerin nasıl genel bir profile sahip olduğu, üniversite içi ilişkileri, sosyal çevre edinme konusunda yaşamış olduğu sorunlar da bakanlık tarafından sorgulamaya alınan kavramlardandır. Hal bu şekilde olunca yapılmış olan araştırmaların temelinde de belirli verilerin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Türkiye üniversite gençliği profil araştırması da eminiz ki alınan yanıtlar ile sizlerin de ilgisini çekecektir. Her 3 yılda bir düzenli biçimde tekrarlanan bu olgu sayesinde yaşam standartları konusunda da detaylı fikir elde edilme şansı artıyor. Bu araştırmanın toplam 50 üniversite bazında ve 20.000 öğrenci ile yapıldığının da bilgisini düşmüş olalım.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Araştırıyor

Ağustos ayında başlangıcı yapılan ve yılsonuna kadar tüm verilerin toplanması sayesinden net fikir verebilecek olan bu anketin sonunda öğrencilerin gelecek hayallerine dair de ön bilgi oluşturuluyor. Üniversitede okumakta olan milyonlarca öğrenci olması tabii ki bu sürecin uzun vadeli olarak değerlendirilmesine otomatik olarak katkıda bulunuyor. Öğrencilerin de bu haber yazısını okuduğunu düşünürsek sorulacak olan sorulara yatkın olması elbette önemli değerlerdendir. Sizlere yöneltilmesi beklenen kalıplar ise şu şekilde maddeler halinde yazılabilir.
  • Öğrencilerin aile bağları
  • Arkadaşlık ilişkileri
  • Hayat standartları
  • Derslerden sonra yapılan aktiviteler
  • Sağlık durumları
  • Zararlı alışkanlıklar
Bunlara içtenlikle yanıt vermeniz halinde hem sizler ile hem de yakın çevreniz ile ilintili pek çok bilgi de bakanlığın veri tabanında yerini alıyor. Bundan sonra öğrenciler için yapılacak olan çalışmaların da çıkan anket sonuçlarına göre şekilleneceği de biliniyor. Araştırmaların sonunda gereksinim duyulan her bilgi farklı kurumlar ile de açık bir şekilde paylaşılıyor. Konu üzerinde söz sahibi olan akademisyenlerden araştırmacılara, doktorlardan politika uygulayıcılarına kadar oldukça geniş bir yelpazede değerlendirmesi yapılan sonuçlar ışığında da gerekli adımlar bakanlık bünyesinde atılıyor.