2023 Belediye Yardımları Başvuruları Tarihi Açıklandı! Hemen Tıklayın Ve Başvurun

Son yıllarda her ilin belediyesi tarafından çeşitli sosyal yardımlar veriliyor.

Aralık 19, 2022 - 11:47
2023 Belediye Yardımları Başvuruları Tarihi Açıklandı! Hemen Tıklayın Ve Başvurun

Özellikle pandemi döneminin işsizliği artırması ve alım gücünü düşürmesiyle birlikte, düzenli geliri olmayan veya dar gelirli kişiler sosyal yardımlarla geçinir hale gelmiştir. Buna karşın belediyeler de ihtiyaç sahibi vatandaşlarına isteklerine cevap verecek geçici ve süreli yardımlar vermektedir. 2023 Belediye yardımları arasında gıda yardımı, eğitim yardımları ve belediye nakit para yardımları bulunuyor.

Belediye Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Neredeyse tüm belediyeler ve Büyükşehir belediyeleri sosyal yardım başvuruları için aynı süreci takip ediyor. Belediye binalarına müracaat ederek şahsen başvurular alınıyor. Bir takım evraklar talep edildikten sonra, istenen yardım türleri de sisteme kaydediliyor. Heyet tarafından yapılan incelemeler sonucunda belediye sosyal yardım başvurusu sonucu hakkında dilekçe sahibine bilgi veriliyor.

Elbette alternatif yöntemler de mevcut. Belediyelerin verdiği yardımlarla ilgili tüm işlemler, bütün iller için Alo 153 hattından yapılabiliyor. Sosyal yardım ön başvurusu buradan yapılabilirken, istenen evrakların teslimi için ileri bir tarihte yine belediyelere gitmek gerekiyor. Ayrıca başvuruların akıbeti hakkında da yine bu hattan bilgi alınabiliyor.

2023 Belediye Yardımları Nelerdir?

Belediye yardımları arasında tüm ülke çapında uygulanan tür, gıda yardımıdır. Kimi belediyeler doğrudan erzak kolileri ulaştırırken, kimileri ise sosyal kart vb. uygulamalar kullanarak ihtiyaç sahiplerinin istediği gıda maddelerini almaları için puan tanımlaması yapıyor. Bunların yanında tek seferlik veya süreli olarak nakit para desteği de sağlanabiliyor. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine kıyafet yardımı da bulunuyor.

Belediye Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar

Elbette her belediyenin verdiği yardımlar için belirlediği bir takım şartlar bulunuyor. Bu şartları yerine getiren kişiler eşit şekillerde verilen yardımlardan faydalanabiliyor. Farklı illerde farklı şartlar bulunmakla birlikte, üzerinde uzlaşılan belediye yardımı almak için gerekli şartlar da bulunuyor.

- T.C. Vatandaşı olmak

- 18 yaşını doldurmuş olmak

- Hane kişi başı gelirinin asgari ücretin 1/3’ünün altında olması

- Sosyal güvence olmaması ya da dar gelirli sınıfta olunması

- Muhtarlıklar tarafından verilen fakirlik belgesinin ibraz edilmesi

- Konut sahibi olmamak (kirada oturuyor olmak)

Belediye Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Yine illere göre değişmekle birlikte, belediye yardımı için gerekli evraklar genelde standart olarak uygulanıyor. Buna göre

- Kira kontratı

- İkametgah ilmuhaberi

- Varsa gelir ve mal durumunu gösterir belgeler

- Varsa boşanma evrakları ve diğer sosyal yardım belgeleri

- Nüfus kayıt örneği

- Evde yaşayan kişilerin kimlik fotokopileri

Bu belgeleri ibraz eden ve yukarıda bahsedilen şartları taşıyan kişiler belediyeler tarafından verilen sosyal yardım türlerinden faydalanabiliyor.