AÖL Sınavında Öyle Bir Şey Yaşandı Ki! Kopya Muhabbetine Yer Yerinden Oynadı

Aralık 17, 2022 - 23:09
AÖL Sınavında Öyle Bir Şey Yaşandı Ki! Kopya Muhabbetine Yer Yerinden Oynadı
9 Aralık 2022 tarihinde online olarak gerçekleştirilen AÖL sınavının yankıları sürmeye devam ediyor. Nitekim çok sayıda öğrencinin kopya girişiminde bulunmasından ötürü de bu sürecin biraz daha uzayacağını tahmin etmek çok zor olmuyor. Öyle ki sınava çevrimiçi olarak katılım sağlayan öğrencilerin büyük çoğunluğunun bu işleme tabi tutulması da bakanlık tarafından resmi kaynaklarca açıklanmış durumda. AÖL sınavında yaşanan kopya girişimlerinin tespit edilmesi de çok uzun zaman almadı. Yetkililer yapmış oldukları açıklamada yaklaşık 60.000 öğrencinin bu girişimde bulunduğunu ve bunların tek tek belirlenmiş olduğunu ifade etmiş durumda. Elbette bu incelenen sınav hareketlerinin belirli yaptırımlara kapı aralayacağı da aşikar olan konulardan bir tanesidir.

AÖL Kopya Çekenleri Neler Bekliyor?

Bilindiği gibi açık sınav kaynakları yaklaşık 11 gün civarında öğrencilerin kullanımına açılmıştı. Yukarda da söylediğimiz gibi yaklaşık 60.000 birey sınav sorularının fotoğrafını çekerek dijital ortamlarda paylaşıma açmak ile suçlanıyorlar. AÖL sınavında kopya çekenleri bekleyen cezalar da net biçimde hukuk anlamında karşımıza çıkıyor. Tespiti yapılan ve gerekli belgeler ile desteklenen bu öğrencilerin sınavı iptal edilmiş durumda. Bunun dışında tabii ki sosyal olarak bu insanları bekleyen belirli süreçlerin bulunduğunun da altını çizmiş olalım. Bakanlık tarafından açıklanan verilere bakıldığı zaman sadece sınav iptali ile bu cezaların sınırlı kalmayacağı gerçeği de gözler önünde bulunuyor. Peki, bu 60.000 öğrenciyi bundan sonraki süreçte ne gibi yaptırımlar bekliyor?

AÖL Kopya Cezaları

Sınav öncesinde ya da esnasında kopya girişiminde bulunan her öğrencinin sınav hakkını kaybetmiş olduğunu belirtmiştik. Bunun dışında bu kadar kapsamlı bir sınavda böyle bir olay yaşanması tabii ki cezasız kalmayacak olgulardan bir tanesidir. AÖL kopya cezaları arasında hapis cezasından para yaptırımlarına kadar oldukça geniş bir skala bulunuyor. Kopya çekenler ve buna yardımcı olanlar için 5 senelik bir hapis cezası talebi olabiliyor. Ek olarak para cezası verilmesi ve sınavın gerçekleştirilmiş olduğu tarihten sonraki 2 sene boyunca herhangi bir sınava giriş sağlanamıyor. Ehliyet sınavı dahil her haklarından feragat edecek olan bu 60.000 kişi ile ilgili akıbet ilerleyen günlerde daha belirgin açıklamalara da gereksinim duyuyor.