Elektrikli Otomobillere Yönelimdeki Artış Sayılarla Tespit Edildi

Artan benzin ve mazot fiyatlarıyla başa çıkamayan vatandaş çareyi elektrik otomobillerde buldu.

Aralık 31, 2022 - 00:40
Elektrikli Otomobillere Yönelimdeki Artış Sayılarla Tespit Edildi

%100 elektrikli araçların yarı sıra, melez olarak tabir edilen hibrit motor araçlara da ciddi bir yönelim olduğu tespit edildi. Satış verileri ve piyasa hareketlerine göre yapılan istatistik araştırmasında, dizel araç tercihinde önemli bir azalma görüldü. Aynı çalışmada elektrikli otomobil satışlarının %150’nin üzerinde artış gösterdiği tespit edildi.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilte Derneği (ODMD) tarafından istatistikte, bitirmekte olduğumuz 2022 yılının ilk 11 aylık dönemine ait veriler baz alındı. Buna göre söz konusu dönemde otomobil satışları %3,4 oranın azalma gösterdi. Aynı dönemde elektrikli otomobillerde %157 oranında artış görüldü. Yine 2022 Kasım ayının sonuna kadar olan periyotta hibrit araçların da bir önceki döneme göre %14 oranında daha fazla satıldığı duyuruldu.

Dizel Araçlara Talep Azaldı

Yapılan veri ve istatistik çalışmasına göre, dizel motorlu araçlara olan talebin azaldığı görüldü. 2021 yılının aynı dönemine göre %15 civarında azalma göze çarptı. Bu durumun ortaya çıkmasında mazot fiyatlarının benzin fiyatlarını geride bırakmasının payı olduğu düşünülüyor. Ayrıca ülkeye giriş yapan dizel araç sayısının azalması da benzinli ve elektrikli araçlara yönelimi artırdığı kaydedildi.

Benzinli araç satışları 2021 yılı ilk 11 aylık döneminde 340 bin bandında seyrederken, 2022 yılı aynı döneminde 353 bin olarak belirtildi. Buna göre benzinli araç satışında anlamlı bir değişiklik gözlenmedi.

Öte yandan elektrikli araçların 2021 Ocak-Kasım dönemi ile 2022 aynı dönem arasında gösterdiği ciddi artış göze çarptı. 2021’de 2400 olan hibrit araç satışı, 2022 yılında ise 6200 olarak kayıtlara geçti.

Tesla Gözünü Türkiye’ye Çevirdi!

Türkiye’de artan mazot ve benzin fiyatları karşısında ilginin elektrikli araçlara yönelmesi, yabancı sermayenin de dikkatinden kaçmadı. 2023 yılında yollarda olması planlanan TOGG projesi için inşa edilen ve hizmete açılan şarj istasyonları Tesla’nın dikkatini çekti.

Elon Musk’un sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Türkiye’de iş imkanları sağlayacağının sinyallerini verdi. Servis ağı ve şarj istasyonları kurarak ülkemizde araç satışı ve servis hizmeti planlayan Tesla, 2023 yılında ciddi bir istihdam sağlayabilir