Sıcak çarpması, güneş çarpması ve sıcak bitkinliğinden korunmanın yolları

Ağustos 27, 2022 - 22:41
Sıcak çarpması, güneş çarpması ve sıcak bitkinliğinden korunmanın yolları
Sıcak hangi hastalıklara neden olabilir ve güneş çarpması ve sıcak çarpması gibi sıcaklığa bağlı hastalıklar nasıl tanımlanabilir? Sıcak çarpması, güneş çarpması ve sıcak bitkinliğinden korunmanın yolları..

Isıya bağlı hastalıkları tanımak ve önlemek

Almanya ve Avrupa'nın diğer bölgeleri şu anda bir sıcak hava dalgasının etkisinde . 40 santigrat derece civarında yüksek sıcaklıklarda, sıcak çarpması, güneş çarpması ve sıcak bitkinliği gibi ısıya bağlı hastalık riski artar . Uzmanlar, hastalıkların nasıl farklılaştığını, nasıl tanınacağını ve en iyi nasıl önlenebileceğini açıklıyor.
Mevcut sıcak hava dalgası vesilesiyle, ünlü Mayo Clinic'ten (ABD) doktorlar, sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması gibi sıcaklığa bağlı hastalıklar arasındaki farkları açıklıyor ve kendinizi bunlardan en iyi nasıl koruyacağınız konusunda ipuçları veriyor.

Isı tükenmesi nasıl oluşur?

Isı bitkinliği , vücudun yüksek sıcaklıklar ve yüksek nem nedeniyle çok fazla su ve tuz kaybettiği ve susuz kalmasına neden olduğu bir durumu tanımlar. Yaşlı insanlar, yüksek tansiyonu olanlar ve açık havada fiziksel iş yapan kişiler en fazla risk altındadır. Isı bitkinliği genellikle sıcak çarpmasının habercisidir ve karşı önlemler zamanında alınmazsa onu tetikleyebilir.

güneş çarpması nedir

Sıcaklık yüksek olduğunda, birçok insan , özellikle güneş uzun süre baş ve boyun üzerinde olduğunda, sıcağa maruz kaldığında baş ağrısı ve mide bulantısı yaşar. Doktorlar daha sonra genellikle güneş çarpmasından bahsederler . Semptomlar, ısının meninksleri veya beyin dokusunu tahriş ederek inflamatuar bir tepkiye ve/veya beyin dokusunun şişmesine neden olduğu zaman ortaya çıkar. Etkilenenler genellikle parlak kırmızı bir kafaya sahiptir, huzursuz hisseder, baş ağrısından ve boyun tutulmasından şikayet eder ve sıklıkla kulaklarında çınlama duyar. Bazı durumlarda şiddetli mide bulantısı ve bilinç kaybı meydana gelebilir. Bununla birlikte, vücut ısısı genellikle yükselmez . Güneş çarpmasının ilk belirtilerinde, etkilenenler hemen gölge veya serin bir oda aramalı ve nemli bir bezle veya soğuk bir duşla başlarını serinletmelidir. Üst vücut hafifçe yükseltilmiş olarak konumlandırılmalıdır. Ayrıca bol bol, tercihen su veya elma sirkesi içmelisiniz. Bilinç kaybı, bilinç bozukluğu, apati veya şiddetli kusma durumunda derhal tıbbi yardım alınmalıdır . Güneş çarpmasının çok daha tehlikeli bir sıcak çarpmasından ayırt edilmesi özellikle önemlidir .

sıcak çarpmasını tanımak

Güneş çarpmasından farklı olarak, sıcak çarpması tüm vücudu etkiler. Tedavi edilmezse beyne, kalbe, böbreklere ve kaslara zarar verebilir - en kötü durumda ölüme bile yol açabilir. Bu nedenle, sıcak çarpması durumunda acil tıbbi tedavi birinci önceliktir . Sıcak çarpması sırasında, vücudun sıcaklık düzenleme sistemi geçersiz kılınır. Isı artık vücuttan dağılamaz ve birikir. Güneş çarpmasının aksine, sıcak çarpmasında vücut ısısı önemli ölçüde 40 santigrat dereceye ve daha fazlasına yükselir . Hastalar sıklıkla aşağıdaki gibi semptomlar geliştirir:
  • kramplar,
  • halüsinasyonlar,
  • bozulmuş bilinç,
  • hızlı kalp atımı,
  • düşük kan basıncı,
  • sıcak ve kuru bir cilt,
  • yorgunluk.
Isı sonucu bu veya benzeri belirtiler ortaya çıkarsa hemen ambulans çağırılmalıdır .

Isıya bağlı hastalıkların önlenmesi

Gereksiz yere ısıya maruz kalmaktan kaçınmak, elbette kendinizi ısıya bağlı hastalıklardan korumanın en iyi yoludur. Özellikle yaşlılar, gençler kadar sıcağa tahammül edemedikleri için dikkatli olunmalıdır. Yeterli su veya izotonik içeceklerin içilmesi, vücudun susuz kalmasını önlemeye ve sıcaklık düzenleme sistemini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu elektrolitleri sağlamaya yardımcı olacaktır. Alkollü içecekleri sıcakken tüketmemek daha iyidir, çünkü alkol vücudun susuz kalmasına katkıda bulunur. Ayrıca sindirimi kolay besinler tüketilmelidir. Hafif ve bol giysiler de vücudun soğumasına yardımcı olur. Ayrıca, vücudun kendini soğutma yeteneğini etkilediği için güneş yanığından kaçınılmalıdır Mümkünse, sıcak havalarda ağır fiziksel işlerden kaçınılmalıdır.