Grip Kalp Krizine Neden Olabilir mi?

Ekim 6, 2022 - 09:50
Grip Kalp Krizine Neden Olabilir mi?
Grip hastalıkları her zaman ciddiye alınmalıdır. Grip virüsleri ile enfeksiyondan sonra kalp krizi riski önemli ölçüde artabilir.

Grip enfeksiyonundan dolayı artan kalp krizi riski?

Geçmişteki grip salgınları sırasında, çeşitli hastaneler defalarca kalp krizi ile kabul edilen insan sayısının arttığını tespit etti. Ancak influenza enfeksiyonu gerçekten miyokard enfarktüsü riskini artırabilir mi?
Görünüşe göre evet: The New England Journal of Medicine'de yayınlanan bir araştırma, influenzanın kalp krizi riskini altı kat artırdığını gösterdi . Başka bir araştırmaya göre, bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Kristin Englund , Cleveland Clinic'ten (ABD) yakın tarihli bir makalede .

Kalp hastalığı olanlar daha çok etkileniyor

Grip olduğunuzda, bağışıklık sisteminiz virüsle savaşmak için agresif bir şekilde tepki verir . Reaksiyon, kan basıncınızı artırabilecek ve kalbinize fazladan yük bindirebilecek iç iltihaplanmaya neden olur, diye açıklıyor Dr. ingilizce Arterlerdeki plak birikintileri bu durumda yırtılmaya giderek daha yatkın hale gelir. Plaklar yırtıldığında, arterlerde tıkanıklık kan pıhtıları oluşabilir ve kalbe giden kan akışını bozabilir - bir tıkanıklık kalp krizini tetikleyebilir. Dr., mevcut kalp sorunları olan kişilerin, kardiyovasküler sistemlerin grip etkileriyle boğulma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. ingilizce "Enfeksiyonla savaşmak kalbe çok fazla yük bindirebilir " diye ekliyor. "Kalp hastalığı gibi altta yatan bir sağlık sorununuz varsa, gripten kaynaklanan komplikasyonlar çok daha kötü bir şeye yol açabilir."

Grip diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir mi?

Kesinlikle - ve bu, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden ( CDC ) alınan istatistiklerle desteklenen bir gerçektir . CDC tahminlerine göre, 2010 ve 2020 yılları arasında ABD'de her yıl 140.000 ila 710.000 kişi grip nedeniyle hastaneye kaldırıldı . Aynı dönemde grip kaynaklı ölümler 12.000 ila 52.000 arasında değişiyordu. "Grip genellikle hafife alınır," diyor Dr. ingilizce "Sadece soğuk algınlığı değil ve ölümcül olabilir." Gribin olası komplikasyonları şunları içerir:
  • Solunum yetmezliğine yol açabilen pnömoni ve bakteriyel pnömoni. "Bu 1 numaralı komplikasyon ," diyor Dr. ingilizce "İnsanların pnömonisi yeterince kötüleşirse, genellikle solunum cihazına bağlanırlar."
  • Miyokardit (kalp kası iltihabı) veya aritmi (anormal kalp ritmi) gibi ek kalp problemleri
  • felç
  • ensefalopati (merkezi sinir sisteminde ciddi hasar)

Grip komplikasyonları açısından en çok kim risk altındadır?

Kalp hastalığı ve/veya yaşa bağlı olarak zayıflamış bir bağışıklık sistemi (çok genç veya daha büyük) dahil olmak üzere başka ciddi sağlık sorunlarınız varsa, grip komplikasyonları geliştirme riskiniz yüksektir.

Grip ile ilgili kalp problemlerini önlemeye yönelik ipuçları

Aşağıdakileri yaparak griple ilgili sorunları önlemek için proaktif olun: Aşı olun: Amerikan Kalp Derneği ( AHA ) tarafından bildirilen bir araştırmaya göre, yüksek risk grubundaysanız mevsimsel grip aşıları kalp krizi veya kalp durması riskinizi önemli ölçüde azaltabilir. Hasta insanlarla temastan kaçının: Grip mevsiminde el sıkışmak yok. Diğer insanların vücut sıvılarından uzak durun. Sık el yıkama ile iyi el hijyeni de önemlidir. Kalbinizi kontrol altında tutun: Kalp hastalığınız varsa, sağlık uzmanınızın önerdiği şekilde ilaç, uygun diyet ve egzersizle durumunuzu dikkatli bir şekilde yönetin. Bu önleyici tedbirler, genel bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır. Kalp rahatsızlığınız stabilse ve gribe yakalanırsanız, daha az ciddi komplikasyon yaşamanız daha olasıdır. Grip benzeri belirtileri göz ardı etmeyin: Özellikle bir risk grubuna dahilseniz hemen doktorunuzla konuşun. Zamanlama önemlidir. İlaçlar, semptomların ortaya çıkmasından sonraki birkaç gün içinde alındığında grip süresini kolayca kısaltabilir. Dinlenmek için zaman ayırın: Grip benzeri semptomlarınız varsa dinlenmeye zaman ayırın ve bol sıvı tüketin. Evde ne kadar uzun süre kalır ve dinlenirseniz, o kadar hızlı iyileşirsiniz.