Gündeme Bir Türlü Gelmeyen Konu: Memura Ek Zam Verilecek mi?

Ülkemizin gündemi her gün çok yoğun şekilde seyrediyor. Özellikle yeni yıl yaklaşırken asgari ücrete yapılacak olan zam tutarları gündemde geniş yer kaplıyor. Bunun dışında emekliler tarafında da yapılacak olan zamlar haber bültenlerini dolduruyor. Fakat gündeme gelmeyen ise tek bir konu bulunuyor. Memura ek zam yapılacak mı?

Aralık 20, 2022 - 12:14
Gündeme Bir Türlü Gelmeyen Konu: Memura Ek Zam Verilecek mi?

Memurlara herkesin bildiği üzere yılda 2 defa enflasyon farkı üzerinden zam yapılmakta. Fakat özellikle son zamanlarda asgari ücretlinin ve emeklinin enflasyon farkı üzerinde zam alması memurları düşündürür hale geldi. Memurla asgari ücretlinin arasındaki ücret farkı giderek azalmaya başladı. Bir bakıma makas daralmaya başladı. Bunun üzerine de memurlar da yeni bir beklenti oluştu. Ek zam yapılması istendi.

Memurlar Neden Ek Zam İstiyor?

Son zamanlarda memurların ek zam talebi olduğunu hepimiz duyuyoruz. Bu taleplerinde haklı ve ısrarcı olduğunu düşünüyorlar. Özellikle asgari ücretlinin son zamanlarda enflasyonun üzerinde zam alması memurları haklı olarak bunu talep etmeye itiyor. Özellikle uzun zamandır asgari ücrete yapılacak olan zam oranı konuşuluyor. Fakat memura yapılacak zam oranı ise gündemde hiç yer bulmuyor.

Memurlar ise tam olarak bundan şikayet ediyor ve ek zam istiyor. Özellikle enflasyonun söylenenden fazla olduğunu düşündükleri için, enflasyon oranında yapılacak zamma bir de ek zam talep ediyorlar. Böylelikle yükselen enflasyon karşısında ücretlerinin değer kaybetmeyeceğini düşünüyorlar.

Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

Yeni yıl yaklaşmasıyla beraber birçok çalışan grup yeni maaşlarını merak etmeye başladı. Bu gruplardan en büyüğü de memur grubu oldu. Memur grubu özellikle yılda 2 defa olmak üzere enflasyon farkı oranında zam almakta. Bu sebepten dolayı yeni maaşlarının ne olacağı konusunda merak içerisindeler.

Temmuz ayından itibaren aylık enflasyona baktığımızda %14’lük bir fark karşımıza çıkıyor. Yani memur zammının bu oranda yapılacağı düşünülüyor. Fakat asgari ücretlide ve emeklide en az %25’lik bir beklenti bulunmakta. İşte tam olarak bu noktada memur da aynı zam oranlarını talep ediyor. Böylelikle maaşlarının erimesinin önüne geçilmesini istiyor.