Hibe Desteği İle 300 Bin TL Verilecek! Kimler Bu Desteklerden Yararlanabilecek?

Bakanlık tarafından verilen hibe destekleri yoğun ilgi görürken, pek çok vatandaş konuyla ilgili sorulara cevap arıyor. Peki hibe desteklerinden kimler yararlanabilecek? Hibe destek başvuru şartları nelerdir?

Nisan 5, 2023 - 22:41
Hibe Desteği İle 300 Bin TL Verilecek! Kimler Bu Desteklerden Yararlanabilecek?

300 Bin TL Hibe Desteği Nedir?

Yaşanılan deprem felaketinden sonra bölgede güçlendirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor ve deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlar için yeni proje imkanları sunulmaya devam ediyor. Söz konusu proje kapsamında özellikle kadınlara yönelik büyük destek fırsatları sunulacağı açıklandı. Bakanlık tarafından yapılan duyuruya göre kadınlara alım garantileri sunularak 300 bin TL’yi teçhizat ve makine temini için ödeme kararı verildiği bilgisi yer almakta.

Bakanlık tarafından yapılan duyuru kapsamında Güçlendirme ve Uyum ve Sosyal Girişim projesi adına gerçekleştirileceği konteyner kentlerde üretimler dahil edileceği konusunda bilgi verildi. Söz konusu şirketlerin hazırlıklarını yapabilmesi için deprem bölgesine 11 ilde atölye ve geliştirme ofisleri kurma işlemlerini tamamladığı konusunda bilgiler verildi. Depremde sebebiyle mağdur ve sarsılan kadınlar burada zanaat öğrenebilme imkanı elde edecek. Hem zanaat öğrenerek hem de gelir elde etme fırsatı sunulacak.

Kampanya Şartları Neler?

11 ilde konteyner ve çadırlarda yaşamlarını sürdürmeye devam eden kadınlar ve genç girişimcilere yönelik destek verilmesi hedeflenerek “Girişim Merkezleri” açılacak. Giriş merkezleriyle yeni iş ortamı imkanı sağlanması planlamakta.

Çukurova Kalkınma, Doğu Akdeniz Kalkınma, Dicle Kalkınma, Karacadağ Kalkınma ve İpekyolu Kalkınma Ajanslarına bağlı olan deprem bölgelerinde olan iller de söz konusu proje kapsamına dahil edilecek.

Kahramanmaraş, Hatay, Mersin, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Kilis ve Diyarbakır dahil olmak üzere 57 merkez açılacak ve burada iş fikirleri olan kadın ve gençler fikirlerini hayata geçirme imkanı sunulacak. Bununla ilgili her türlü destek sağlanacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Üretimlere katılmaları için Dünya Bankası ve Avrupa Birliği desteği ile sürdürülen SEECO (Sosyal Girişim, Güçlendirme ve Uyum) Projesi yer almakta. Söz konusu proje ile deprem bölgesinde olan vatandaşlarımızın üretim alım garantileri sunan projeyi hayata geçireceğiz. Bu sayede depremden etkilenen vatandaşlarımız hem çalışarak bütçesini iyileştirebilecek hem de hayallerindeki projeleri hayata geçirebilecek. Vatandaşlarımız hem üretime destekleri sunulacak hem de satışlarına garanti verilecek.” açıklamasında bulundu.

SEECO (Sosyal Girişim, Güçlendirme ve Uyum) Projesi Nedir?

Sosyal Girişim, Güçlendirme ve Uyum Projesi, toplumsal farkındalığın artırılması ve maddi sorun çeken kesimlerin desteklenmesi amacıyla yürütülen bir projedir. Bu proje, sosyal sorumluluk bilinci ile hareket edilerek, toplumsal sorunların çözülmesi ve yeni fikirlerin ortaya çıkması için gençlere fırsatlar sunmayı hedeflemektedir.

Proje, gençlerin vizyonlarını geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Toplumsal sorunların çözülmesi için gençlerin öncülük etmesi gerektiği inancı ile hareket eden projede, gençlerin sosyal girişimcilik becerileri geliştirilerek, topluma fayda sağlayacak girişimlerin kurulması amaçlanmaktadır. Bu sayede, toplumda ortaya çıkan sorunların çözümüne katkıda bulunulabilecek ve sürdürülebilir fikirlerin ortaya çıkması sağlanabilecektir.

Projede, güçlendirme kavramı da oldukça önemli bir yere sahiptir. Dezavantajlı kesimlerin güçlendirilmesi, sosyal adaletin sağlanması ve toplumsal eşitliğin artırılmasını hedefleyen projede, gençlerin bu konuda farkındalık kazanarak, dezavantajlı kesimlere yardımcı olmaları amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, dezavantajlı kesimlerle iletişim kuran gençler, bu kesimlerin ihtiyaçlarını belirleyerek, onların yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmalar yapacaklardır. Sosyal girişimcilik ve güçlendirme çabaları ile birlikte, uyum projesi de projenin bir parçasıdır. Bu proje, toplumda oluşan çatışma ve ayrımcılıkların azaltılması amacıyla tasarlanmıştır.