Otomobil Yapımında Kullanılan Tatmin Edici Makineler

Ağustos 27, 2022 - 22:41
Otomobil Yapımında Kullanılan Tatmin Edici Makineler
GazeteEgitim.com - Otomatik montaj, var olan en karmaşık işlemler arasındadır ve her şeyin çalışması için binlerce parça, insan ve makine gerekir. İlk otomobiller tek tek elle yapılırken, montaj hattının uygulanması seri üretime ve otomobilin dünya çapında benimsenmesine yol açtı. Her yıl artan otomobil talebiyle, üretim yöntemleri bugün sahip olduğumuz karmaşık ve sofistike üretim tesislerine dönüşmüştür. Toplu ölçekte makine üretmek daha fazla makine gerektirir. Milyonlarca işçi çalıştıran otomotiv üretim tesisleri dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda ve hepsi de bayi galerilerine yepyeni arabalar teslim etmek için akıllara durgunluk veren bir dizi makine ve ekipmana güveniyor. Bir zamanlar ham ve kirli üretim zeminleri, parçaları hızlı ve hassas bir şekilde birleştiren büyüleyici makinelerle dolu teknolojik olarak gelişmiş operasyonlara yol açtı. Bu montaj hatları, bazılarının otomobil üretmek için kullanılan tatmin edici makineler olarak kabul edeceği şeylerin büyüleyici ve neredeyse hipnotik görsellerini sunuyor.

Montaj Hattı Geçmişi

[caption id="attachment_226" align="alignnone" width="750"]Montaj Hattı Geçmişi Montaj Hattı Geçmişi[/caption] İlk otomobiller, çoğu parçası ayrı ayrı işlenerek ve her arabaya özel olarak uyacak şekilde parça parça monte edildi. Nitelikli zanaatkarlar ve makinistler, zengin müşterilere teslim edilmek üzere otomobilleri özenle monte etmek için bilgi ve yeteneklerini kullandılar. Ransome Eli Olds, ilk olarak 1901'de Curved Dash Oldsmobile ile bir montaj hattında otomobil üretti (Düşünce Co aracılığıyla ) . Bununla birlikte, tasavvur ettiğinde işleri 11'e çıkaran ve ardından hareketli montaj hattını, işçilerin bir arabaya teker teker parçaları yerleştirdiği otomatik bir üretim zeminini yaratan Henry Ford'du. Ford'un bunu mümkün kılan başlıca katkısı, tümü aynı standartlarda üretilen değiştirilebilir parçalar üretmekti. Bu, işçilerin aynı hareketi defalarca tekrarlamalarına, aynı parçaları hatta hareket ederken düzinelerce araca, parçalar her seferinde uygun olacak şekilde yerleştirmelerine izin verdi. Montajda kullanılan ilk makineler, araçları hat boyunca hareket ettiren motorlar ve konveyör bantlardır. Bu yeni konsept, Ford'un sadece milyonlarca araba üretmesi için değil, aynı zamanda işçilere günde duyulmamış bir miktar olan 5 $'ı (Düşünce Co aracılığıyla ) öderken fiyatı 260 $'a düşürmesinin de kapısını açtı . Jeep Grand Cherokee'nin evi olan Mack gibi Detroit otomobil üretiminin ilk günlerinden kalma fabrikaların çoğu bugün çalışmaya devam ediyor .

İnsan Öğesi

[caption id="attachment_227" align="alignnone" width="780"]İnsan Öğesi İnsan Öğesi[/caption] İmalat makineleri ve montaj hatları, onları çalıştıracak insanlar olmadan bir hiçtir. Teknoloji ve gelişmişlik seviyesi katlanarak artarken, üretimin insan eli olmadan tamamlanabileceği bir zaman yakın zamanda mevcut değil. Bununla birlikte, makineler, bir zamanlar insan katılımını gerektiren birçok pozisyonu devraldı. Personeli en tehlikeli işlerin bazılarından uzaklaştırdılar ve tekrarlayan hareket yaralanmaları fırsatlarını azalttılar ( Universal Robots aracılığıyla ). Gelişmiş programlama, otomasyon ve robotik bilgisine sahip karmaşık ekipmanları çalıştırmak için otomobil çalışanlarına giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Montaj işçileri fabrikada hâlâ bol olsa da, modern zamanlarda yüksek eğitimli profesyoneller iş gücünün daha büyük bir bölümünü oluşturuyor. Chron  , otomobil üretimiyle ilgili el emeğinin çoğunun ortadan kaldırıldığını, ancak emek yoğun pozisyonların çoğunun yerini kalite kontrol işçileri aldığını söylüyor. Tekrarlayan işçilik görevlerini yerine getiren makineler, her şeyin düzgün çalışmasını sağlamak için insanların gözetimini gerektirir. Makineler henüz devralmıyor.

Otomasyon

[caption id="attachment_228" align="alignnone" width="780"]Otomasyon Otomasyon[/caption] İyi işleyen bir montaj hattının anahtarı otomasyondur. Geçmişteki üretim tesisleri, işlerin tutarlı ancak yönetilebilir bir hızda ilerlemesini sağlamak için mekanik montaj hatları geliştirdi. Parçalar yine elle bağlanacaktı, ancak arabaların kendileri otomatik olarak bir istasyondan diğerine hareket edecekti. İlerleyen Otomasyon Derneği'ne göre 1930'larda Japonya, otomatikleştirilmiş montaj hattında önemli iyileştirmeler sağlayan mikro anahtar ve doğru elektrikli zamanlayıcıları geliştirdi. Bu icatlar dünya çapında benimsenecek ve üretim çıktısını önemli ölçüde artıracaktır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya'nın yeniden inşası, şirketlerine yeni teknolojileri üretim sürecine entegre etme fırsatları verdi ve Japonya'nın bugün bilinen yüksek kalite standartlarının oluşturulmasına büyük katkıda bulundu. Bilgisayar programlama, makinelerin daha da karmaşık görevleri yerine getirmesiyle, süreci daha fazla otomatikleştirme fırsatları sundu. Hattı otomatikleştiren dişliler ve anahtarlar yerine, bilgisayar kontrolleri, makineleri daha önce yalnızca işçiler tarafından yapılabilen birkaç adımı gerçekleştirebilir hale getirdi. Montaj hattının tam otomasyonuna belki de en büyük katkı, 1961'de ( Atlantic ) patentli ilk üretim robotu olan Unimate'in icadıydı. Bu gelişme, bugün sahip olduğumuz otomatik üretimin neredeyse tam otomasyonuna yönelik eğilimi başlattı.

robotik

[caption id="attachment_229" align="alignnone" width="780"]robotik robotik[/caption] Montaj hattına robotik eklemek, otomatik üretim otomasyonuna önemli bir gelişmişlik düzeyi ekler. 60'ların başında robotların üretime entegre edilmesiyle, belirli montaj işlevleri günün 24 saati güvenilir ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir ve çoğu zaman birden fazla işçinin işinin yerini alır. 80'lerin başında Ford, tamamlanmış gövdeler oluşturmak için gövde panellerini bir araya getirmek için robotlar kurmaya başladı. Ford Fiesta, robotların çerçeveye korozyon önleyici sızdırmazlık malzemeleri enjekte ettiği ilk otomobillerden biriydi (  CNN aracılığıyla ). İlk robotlar, belirlenen parametrelere göre işlevleri tekrarlamak üzere programlanırken, modern robotlar, gerçek zamanlı girdilere dayalı ayarlamalar yapmak için lazer kılavuzları kullanır ve faydalarını daha da artırır. Robotiklerin otomatik montaj üzerindeki etkisi ölçülemez. Fabrikadaki birçok işi ortadan kaldırdılar, ancak yenilerini getirdiler, genellikle yüksek vasıflı ve eğitimli bireyler gerektiren pozisyonlar ( Flex aracılığıyla ). Ayrıca kitlesel ölçekte hassas üretimi de mümkün kılmıştır. It Still Runs'a göre  robotlar, lazer kaynağı gibi şeyleri tam hassasiyetle ve etkin bir şekilde sıfır hatayla yapabilir. Bu, tüm otomobillerin genel yapı kalitesini önceki yıllarda duyulmamış bir standarda yükseltti. Ayrıca, Hyundai'nin yakın zamanda  Boston Dynamic'in otonom robotlarını yerde test etmesiyle robotlar otomatik üretimi daha güvenli hale getirdi.Tehlikeli durumları ortaya çıkmadan önce belirlemek. Otomasyonun ve gelişmiş robotiğin tam ölçekli entegrasyonu, neredeyse kesinlikle, onlarca yıl önce arabaların 100.000 kilometreye ulaştığında eskimiş olmasının nedenidir, modern olanlar ise düzenli olarak iki katı ile mükemmel bir şekilde çalışır ( Progressive aracılığıyla ).

Makine Çeşitleri

[caption id="attachment_230" align="alignnone" width="780"]Makine Çeşitleri Makine Çeşitleri[/caption] Bir otomobil fabrikasında kullanılan tüm makineleri listelemek boşuna bir alıştırma olacaktır. Ancak tipik bir fabrika zemininde bulabileceklerinizden bazıları ( Robotics Business Review aracılığıyla ). Montaj makineleri parçaları monte eder ve bağlantı elemanlarını sıkar. En yeni makinelerden bazıları, lastikleri araca doğru bir şekilde yerleştirebilen ve tüm bijon somunlarını aynı anda sıkabilen lastik montajcıları içerir. Punta ve ark kaynakçıları, modern arabaların komple gövdelerini birleştirir. Genellikle vücudun birden fazla noktasını aynı anda kaynaklayan düzinelerce kolları vardır. Bu makineler, makineden tam bir araba olarak çıkan gevşek gövde panelleri üzerine inen bir robot takımı gibi görünüyor. Boyama, kaplama ve mühürleme robotları, insanları zararlı kimyasallar ve gazlarla dolu en tehlikeli ortamlardan uzaklaştırır. Ayrıca fabrika zemininden çıkarken mükemmel pürüzsüz yüzeylere sahip arabaları pırıl pırıl bırakırlar. Parça transferi ve makine besleme robotları, montaj sürecinin başka bir bölümüne aktarmak için preslerden ve CNC makinelerinden bitmiş parçaları alır. Bunlar, erimiş metallerin binlerce dereceye ulaştığı ve insanlar için önemli tehlikeler oluşturduğu dökümhane alanlarında özellikle yararlıdır. Malzeme kaldırma robotları, ham panellerin ve trimlerin bitmiş parçalara dönüştürülmesine yardımcı olur. Örneğin, bir presten çıkan ve temiz kenarlara ihtiyaç duyan öğeler için, hassas lazer güdümlü robotlar düz, temiz kenarlar kesebilir ve bir parçayı son montaj için hazırlayabilir. Parçaları ve hammaddeleri kurulum için yerinde taşımak için lojistik robotlar kullanılır. Bu mekanize, robotik sistemler envanteri takip edebilir ve fabrika çevresindeki istasyonların düzgün şekilde stoklanmasını ve sorunsuz, sürekli çalışma için iyi bir şekilde tedarik edilmesini sağlayabilir. Tüm bu sistemler tam kapasite ve hatasız çalıştığında, otomobil fabrikaları sürekli artan verimlilikle haftalarca kesintisiz çalışabilir. Sadece daha kısa sürede daha fazla araba üretmeyi mümkün kılmakla kalmaz, aynı zamanda işçilere yönelik yaralanma tehdidini her zamankinden daha düşük tutarken yaparlar.

Güç ve El Aletleri

[caption id="attachment_231" align="alignnone" width="780"]Güç ve El Aletleri Güç ve El Aletleri[/caption] Büyük hareketli hatlar ve karmaşık robotlar, otomobil üreticilerinin fabrikalarına hakim olsa da, yaygın el ve elektrikli aletler montajda hala önemli bir rol oynamaktadır. Son montajda, yani robotun pratik olmadığı dar alanlarda, arabanın hala insan elinin becerisini gerektiren birçok alanı var. Bu pozisyonlar için çalışanlar, görevlerini tamamlamak için çeşitli araçlara ihtiyaç duyar. Motor montajı hala emek yoğundur ve bunları monte etmek için çeşitli araçlara sahip kişiler gerektirir. Fabrikada kullanılan aletler, evdeki alet kutunuzda bulunanlarla hemen hemen aynı görünse de, önemli farklılıklar olabilir. Bosch , tekrarlayan görevler için saatlerce kullanılmanın zorluklarına dayanacak şekilde üretilmiş bir dizi üretim aracı sunar. Buna matkaplar, elektrikli tornavidalar, darbeli anahtarlar ve daha fazlası dahildir. Clecoayrıca üretim için özel araçlar sunar. Çeşitli onarımlar için kullanılan tipik bir mekanik aletin aksine, bu aletler genellikle tek bir amaç için üretilmiştir, örneğin aynı boyuttaki somunu gün boyunca ve boyutunda herhangi bir değişiklik olmaksızın gün boyunca tekrar tekrar takmak gibi. Ayrıca, hattan geçen her arabada aynı somunun tam spesifikasyonlara göre sıkılması için belirli bir torka ayarlanabilirler. Bunları, yalnızca üretim için son derece uzmanlaşmış oldukları için herhangi bir mağazada bulmanız pek olası değildir.

Montaj hatları

[caption id="attachment_232" align="alignnone" width="780"]Montaj hatları Montaj hatları[/caption] Montaj hatları, bazılarına göre en büyüleyicidir. Montaj hattının görüntüleri ve sesleri, rahatlatıcı ve tatmin edici bir ASMR türü olabilir veya sadece işlerin nasıl yapıldığına dair ilgi çekici bir bakış olabilir. 1930'lardaki otomobil şirketleri, "endüstrinin motorlarını" ve otomotiv endüstrisinin gücünü ve gücünü sergilemeyi severdi. Chevrolet'in bu 1936 filmi, kesinlikle tuhaf ve dramatik bir film müziği seçti: https://youtu.be/8bT6txm4RpA Birkaç on yıl ileri sarılır ve teknolojideki ilerlemeler, bir Dearborn, MI Ford fabrikasının bu 1962 filminde açıkça görülür: https://youtu.be/e_aRxkRCXD0 80'lerde, otomatik montaj hatları büyük ölçüde robotize edildi ve işin önemli bir kısmı makineler tarafından yapıldı. Ancak, komünist Doğu Almanya'da, 1988'deki bu Trabant fabrikasında işler biraz eski ve modası geçmişti: https://youtu.be/V_t4k02oN84 Geçmişin fabrikalarının aksine, modern bir BMW fabrikası, bu parlak, temiz ve modern montaj hattında verimli ve düzenli üretimin nasıl göründüğünü gösterir: https://youtu.be/P7fi4hP_y80

Otomobil İmalatının Geleceği

Bazı şeyler kaçınılmaz olarak fabrika zemininde kalacak olsa da, şimdi sahip olduğumuzdan daha fazla teknoloji görmeyi bekliyoruz. İnsanların süreçte her zaman bir rolü olacak, ancak makineler yine de daha büyük bir rol üstlenebilir. Gelişmelerden bazıları, daha fazla el becerisine ve daha kompakt bileşenlere sahip makinelerle çalışmayı içerebilir. Wired  kısa süre önce Ford'un yapay zeka ve 3D baskı kullanan montaj hatlarında kullanılan makineler hakkında yazdı.işleri hızlandırmak için. Robotlar, süreçleri iyileştirmek için makine öğrenimini kullanacak şekilde ayarlanabildiğinde verimlilik artar. Makine öğreniminin daha fazla entegrasyonu, robotları daha uyumlu ve esnek hale getirecek ve üretkenlik artmaya devam etmelidir. 3D baskı, özellikle düşük hacimli parçaları uygun fiyata üretme yeteneği açısından, üretimi daha esnek hale getirmeye devam edecek. Bundan sonra ne olacağını kimse bilmiyor, ancak otomotiv endüstrisinin geleceği, elektrikli arabalara geçiş ve emisyonları temizlemeye yönelik daha fazla girişimle birlikte değişiyor. Yine de kesin olan bir şey var: İnsanlar gelecek on yıllar boyunca araba kullanacaklar ve bu araba yapım makineleri uzun süre bizimle olacak.